NY-kap.16: Empire State Building

17. listopadu 2015 v 18:45 | Maryška |  Výlety
Už jsem v životě na pár rozhleden vystoupala. Třeba takový Zlatý chlum nad Jeseníkem. Není to žádný obr, s celým kopcem měří 901 metrů, ale pořád je to víc, než nejvyšší barák světa v jakýchsi emirátech. Jenže tentokrát to bylo něco jiného. Ten barák, do kterého jsme vlezli, předčil má očekávání.


Empire State Building je spojení slov, které skoro každému člověku něco řekne. Pro mě to byl původně jen další turistický cíl. Než jsem do něho vstoupila. Pak jsem si musela, jako ostatně u všeho v NY, poupravit názor. Jeho název jsem si soukromě přeložila: stavení, které odráží stav říše. Tou říší je Ňujórk. A to, s čím jsem se v tomhle stavení setkala, bylo jakési shrnutí. Takový konečný a potvrzující obrázek toho, co jsem v NY, přesněji řečeno na Manhattanu, viděla- co se mi líbilo, nebo naopak rozčílilo, někdy udivilo, ale přesto to bylo pro NY příznačné, ať už jsem se na to dívala tak nebo tak.
Začnu od začátku. Návštěvu ESB jsme pořád odkládali. Přece nikam neuteče, říkali jsme si, a před sebou jsme měli tolik dalších zajímavých cílů! Chodili jsme kolem něho skoro každý den, stál totiž kousek od našeho bydlení - na křižovatce 5. Av. a 34. st. A navíc - přehlédnout něco TAKOVÉHO nejde! Každou noc mu svítila špička jinou barvou, někdy pro jistotu dvěma. Večer, i když zmoženi po celodenním courání, jsme si vylezli na střechu našeho domu a dívali se na svítící ostrov. A moje oči mě k němu pořád táhly…
Nemůžu říct, že by to byl nejhezčí barák, nebo by mě něčím obzvlášť přitahoval. V tomto stylu je zde mrakodrápků několik. Je něco jiného, proč do něho všichni chtějí. Cosi představuje. Proto ten Empire v názvu- říše, impérium, císařství… něco pompézního, velkolepého. Je to jeho historie a prvenství. Když pominu pyramidy, tak byl velmi dlouho nejvyšší stavbou na světě. Pak ho někteří ctižádostivci předběhli, a pak už byl jen nejvyšší v NY. Dokud nepostavili dvojčata. Když dvojčata spadla, byl znovu nejvyšší. Chvilku. Na místo dvojiček přišel Jedináček. I ten měl ambice ESB předrůst. Dnes je na nevím kolikátém, snad třicátém místě. Tak rychle se staví obrovské mrakodrapy, že se propadá stále níž a níž, až jednoho dne z něj bude prcek a lidé si budou říkat: je možné, aby něco tak malého bylo nejvyšší stavbou světa? To musel ale být pravěk! Obzvláště Číňani nedělají nic jiného, než staví a staví mrakodrapy. Mají jich už tolik…
Jak jste někdy v něčem první, tak se to na vás nalepí a už to nesundáte. No a co, že vás předběhnou jiní, vy máte tu nálepku… i ESB byl ctižádostivec, který se snažil předběhnout- do té doby nejvyšší Chrysler Building.
Řeknu vám, postavit na začátku 20. století takového giganta, mi přijde úžasné. Pyramidy pomáhali stavět mimozemšťani, ti to měli jednoduché, ale tohle…? Existují filmové záběry, a tedy důkazy, že ho fakt stavěli a vymysleli lidé, a to dle mého názoru velmi důmyslní lidé. Soudím podle toho, že ještě nespadl. Jelikož nahoře dost fučí...
V čem je tedy tato budova tak americká? Začnu čísly. Pracuje zde 21 000 zaměstnanců a sídlí víc než tisíc firem, zřejmě proto má své vlastní směrovací číslo. Místní doručovatelka si nemusí ušpinit boty, ani se venku nenachladí. Má práci v teple a pod střechou. Myslím, že o to místo musí být mezi doručovateli veliká rvačka. Budova má 103 pater a 72 rychlovýtahů. Poslední jede na vyhlídku v jednu v noci. Ve dvě se zavírá a v osm ráno už je znovu otevřeno. Výtahy frčí a lidi chodí a jezdí, zírají a žasnou, a turismus tady nemá konce. Sanitární dny neexistují, otevřeno je denně. Příšerný podnik, něco jako Kaufland. Tam taky nectí žádný svátek. Jenže Ňujórk není Česko, na to pozor! Tady jde o byznys! A někdy, zdá se, i o krk! Něčí naříkání, že chce po zaměstnavateli, aby respektoval státní svátek, by v NY nikdo neposlouchal. Víš, co o takovém Štědrém dnu může přijet do NY lidí? Přece bychom jim neřekli: sorry, milí lidé, vaše peníze nechceme, naši zaměstnanci ctí svátek… tak to by tady zřejmě odpověděli. Přesněji řečeno, vůbec by neodpověděli, nikdo by se s tebou nebavil. S opovržením by řekli: "Další!"
To je potřeba vědět. Kapitalismus nemá žádnou lidskou tvář, jak nás kdysi mylně učili. Manhattanský kapitalismus, to jsou peníze. A potom … zase peníze. Ty nesmí uniknout. Tady neuniknou.
Ale zpátky k našemu mrakodrápku. Dnes už mu tak můžu říkat. Pro mě to žádný prcek nebyl. Naopak. S otevřenou pusou jsem na všechno zírala, jako všichni ostatní turisti. Začalo to hned při vstupu. Impozantnost obrovského prostoru ještě zdůrazňovaly mramorové obklady. A co jiného- než bezpečnostní rámy. A kontroly kabelek, vnitřností a bůhví, čeho ještě, a na každém kroku ochranka. Ještě, že jsme nemuseli stát venku tu příšernou frontu před Empirem. K tomu je NY pas výborný.
Nezbytnou součástí atrakce jsou naháněči. Jsou to takoví vlezlí zaměstnanci, kteří si své vlezlosti nejsou vědomi, protože to mají v popisu práce, a ti jsou oblečeni v jednotných uniformách. Američani si na stejnokroje velice potrpí. Všichni byli černoši. Krouží kolem budovy, hlavně po 5. Avenue, ale i za roh, a lákají dovnitř kolemjdoucí. Přinejmenším vám nastrkají do ruky všelijaké ty pestrobarevné letáky. U některých naháněčů jsem měla pocit, že by mě nejradši chytili za krágl a zavlekli dovnitř. Takový měli v očích výraz, když jsem si nechtěla vzít asi už patnáctý leták. Samozřejmě ne všichni. Někteří se na mě jen šibalsky usmáli a něco anglického žvatlali. Třeba to bylo něco o tom, že jsem blbá, co já vím, ale já se na ně za odměnu usmála. Není to lehká práce, v zimě v létě venku, na mrazu, za vedra, a pořád v té uniformě, parádní čepici s emblémem povinně na hlavě… a nepřetržitě žvatlat a vykřikovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Carl | Web | 18. listopadu 2015 v 17:53 | Reagovat

Kdepak já a výšky :-) Nikdy :-)

2 CaseyEmose | E-mail | Web | 26. září 2017 v 14:50 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Show more...</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama