NY-kapitola dvanáctá: 11.září

13. září 2015 v 17:32 | Maryška |  Výlety
Jižní cíp ostrova je též připomínkou tragické události z 11. září. Po dvojčatech zůstala smutná vzpomínka ve formě dvou bazénů, muzea a nového, ještě vyššího mrakodrapu. Bazény jsou spíše pejorativní název. Jako na bazéně si tu rozhodně nepřipadáte. Možná trochu cítíte chlór…


Jsou to dvě díry do země. Po jejich stěnách stéká voda, a vprostřed je tmavý otvor. V něm se voda ztrácí. Nevidíte, jak je hluboký, a kam vede. Je to příznačná symbolika pro zmařené lidské životy, které se sesunuly dolů, spolu s těmi železobetonovými masami. Na bronzových parapetech bazénů jsou vytepaná jména mrtvých. Smutná pieta. Dobře si pamatuju, když jsem v roce jedna opakovaně v televizi sledovala ty otřesné záběry, jak jdou dvojčata k zemi. Opakovaně ne proto, že by mě to bavilo, ale protože jsem si myslela, že je to kvalitně udělaný trik, který celý svět nejdříve vzruší, a pak se ve zprávách dozvíme:
"Dnes je filmová technika opravdu na vysoké úrovni a panu režiséru Spielbergovi se opět podařilo natočit skvělé fantasy: co by se stalo, kdyby spadla dvojčata…"
Když jsem se za 14 let poté procházela po Muzeu 11. září, měla jsem po těle husí kůži, asi jako v Osvětimi. Ty tisíce fotografií zemřelých, mnohdy mladých lidí, krásných, veselých, šťastných. Ty trčící traverzy ze zdi, nebo torzo schodiště do spodních pater, vedle kterého jsem mohla projít…. Když se dostanete někam, kde umřelo tolik lidí, přesněji řečeno- byli zavražděni, není vám dobře. Ke všemu tam jela klimatizace jako blázen, ač venku bylo pěkných 18 stupňů. Aniž bych tomu mohla zabránit, chvěla jsem se jako osika.
Američani jsou velmi citliví na toto datum a velmi ho ctí. Nebyli by to však Američani, kdyby i v takovém muzeu neměli komerční obchod se suvenýry. I v Osvětimi postavili naproti koncentráku McDonalda. Mnoho lidí poukazovalo na to, že je nevkusné vydělávat na cizím neštěstí. Ale já tvrdím: odjakživa se vydělávalo na cizím neštěstí, je to lidská vlastnost! Tohle Američani nemuseli vymýšlet.
Vylezla jsem z muzea a sedla si na lavičku v hezkém parku, na tzv. "území nula", americky Ground Zero. Ono se po správnu jmenuje Memorial Plaza. Stromy jsou tu nahusto vysety a tvoří takový příjemný a estetický stín. Takovou oázu, klidné završení toho, co jste viděli, abyste vydechli a v klidu si popřemýšleli. Sotva jsem odšroubovala vršek od vody, abych se napila, vidím roj policistů, jak se k nám pomalu sune, tak, že za nimi už žádní lidi nejsou, jen před nimi. Nikdo s nimi nesmlouval, na nic se jich neptal, všichni se otočili a bez protestování odcházeli pryč. Že by bylo po zavíračce? Vždyť jsou teprve dvě odpoledne. A pak mi to došlo- oni to tu vyklízejí! S rozšířenýma očima a neschopná pohybu jsem počkala, až přijdou k nám, jako kdybych ještě do poslední chvíle doufala, že mi chtějí něco nabídnout, třeba ať se dám k policii, ale nebylo to tak. Veliký policajt mi klidným, avšak nekompromisním hlasem oznámil něco jako: "Opusťte prosím náměstí, v klidu, bez paniky…"
Vzala jsem nohy na ramena, bez ohledu na to, jestli jsem to měla udělat s panikou nebo bez. Ground Zero je prostor sevřený mezi mrakodrapy. Ač jindy s davem nechodím, tady mě ani nenapadlo jít s někým jiným. Cítila jsem v hrudi ještě silnější chvění, než tam dole. Tam mi byla jenom zima a dívala jsem se do minulosti. Tady, na nulovém náměstí, mi najednou šlo o život. Je zajímavé, jak vám to v té chvíli najednou dojde. Hlava zapne aplikaci "ohrožení života", kterou jste si nemuseli pořizovat, ta je už z továrního nastavení. Kromě toho, že pohání nohy, zároveň se připravuje na fakt, že byste mohli zemřít při bombovém atentátu. Nebyli byste první, tak co? Jen kdesi vzadu se ještě vynoří pár zbytečných otázek: bylo ti zapotřebí letět na druhý konec světa, aby tě to tady roztrhalo na cucky? A kdo si pro mě přijede? Nebo nás tady všechny zahrnou bagry do těch bazénů, kdo by se namáhal, která ruka patří komu, tak co by vezli domů? Udělají tu jeden náhrobek, a na něj napíší: zde leží dva turisti z malé zemičky čekrepablik. A moje děti dostanou od americké vlády odškodné- zájezd na Niagarské vodopády, včetně letenky. A přívěšek na klíče s americkou vlajkou. Stejně se tam chtěly podívat, tak by to pro ně mohla být dobrá satisfakce. Zatracený terorismus, to by se mi v lese stát nemohlo!!!
Ale hledání viníků je naštěstí přehlušeno jinými povely, důležitějšími, těmi, co řídí pud sebezáchovy. Oči začnou vyhledávat možné úkryty, plouživá až bezstarostná chůze se zrychlí a i zbylé smysly začnou dělat to, co smysly dělat umí: zbystří. Klidu mi nedodávala ani armáda hasičů okolo celého parku, a desítky ambulancí a policistů. Naopak. Jak to, že už jsou tady, když my teprve lezeme z parku? To se jako nejdřív v klidu sjeli, a pak teprve pro nás přišli? A co tady dělají ti "federálové"? Kdo jiný to mohl být? Velká černá auta s neprůhlednými skly, před nimi stojící muži, velcí jako hora (jistě hrají první federální policejní ligu v basketu), a tváří se příšerně vážně. Ještě víc vážně, než hradní stráž v Praze. Oblečeni jsou v černých oblecích, na očích tmavé brýle… úplně jako v americkém filmu. Jenže to nebyl Spielberg. To se mi vážně dělo. Hasiči omotávali červenobílou natahovací páskou celý prostor za námi a já marně zrychlovala chůzi v hustém, přitom klidném davu. Jsou tady zvyklí…
Druhý den jsme se dozvěděli od naší české známé, bydlící v NY, že se o bombu nejednalo. Nějaká uklízečka, co lije chlór do bazénů, se zřejmě opila, a nalila tam toho trochu víc. Lidi začali kašlat a smrkat, a teroristický útok byl na světě. Jenom aby! Nevěřím vám! Ani médiím, ani uklízečkám! Bůhví, jak to bylo…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baruschka | E-mail | Web | 14. září 2015 v 16:17 | Reagovat

Náhodou, takovej chlór, to je mrcha :-)
Ufff, hlavně, že to dobře dopadlo :-)

2 King Rucola | E-mail | Web | 16. září 2015 v 21:38 | Reagovat

Uzasne dobre napisany clanok. Trochu m ito tu zmienenu "depku" odohnalo. Je na svete este viac pricin na depresiu, nez so zazil dnes, nie?

PS Tvoja fotka na profile je tiez uzasna!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama