NY-kapitola sedmá: přílet

29. července 2015 v 23:11 | Maryška |  Výlety
Konečně jsem se dočkala. V sedm večer, tedy podle amerických hodinek, jsme byli upozorněni, abychom se připoutali, což jsem samozřejmě s radostí udělala, no, s radostí…. s dalším strachem a zároveň radostí, že konec mého utrpení se blíží.

Pokud ovšem nevybuchneme při přistávání. Příjemný, až vemlouvavý hlas nám v němčině a angličtině oznamoval, jak se máme a nemáme u přistání chovat, třeba nevyskakovat, než letadlo zastaví, a jak nám děkují, že jsme si vybrali právě Air Berlin. Není zač.
Psychicky jsem se připravila na ten nepříjemný přistávací manévr, tedy pro mě nepříjemný. Jiní lidi si ho možná užívají, na světě jsou různé úchylky, a jedním okem jsem pozorovala tablet Ten nekompromisně ukazoval, jaké s námi ten gigantický stroj počíná dělat manévry. Začali jsme klesat, a to ne nějak pozvolně, ale tak, že rychlost i výška přímo letěly dolů. A s nimi i můj žaludek a zúžené hrdlo. To nemůže být běžné, napadlo mě, my se řítíme! Ještě jsem ani nestihla začít s hysterií, a už jsme byli v sedmi kilometrech, pak v pěti, a nakonec v jednom, a to už jsem zřetelně viděla členité americké pobřeží, ty ostrůvky, poloostrůvky, a na nich velmi úhledně poskládané čtvrtě a domečky, pravidelně, jako podle pravítka. Pilotovi se tahle výška zřejmě líbila, tak v ní začal kroužit dokola. Jenže já věděla své- je to tady, nemůžeme přistát! Fronta na letišti. Ze svého okýnka jsem jasně viděla, jak každou chvíli, několikrát za minutu, něco do NY klesá, nebo naopak z něj stoupá! Takový fukot, to je tedy něco! Jak se tam všechny ty mašiny vlezou? Nedivím se, že tady kroužíme jak supi, vždyť tam pro nás kristepane nemají místo! Kdoví, jestli se pilot nezapomněl přihlásit. Vykecával se s letuškama, místo aby jasně nahlásil, v kolik doletíme. Když už jsem vydržela to všechno, tak se nakonec přece nezhroutíme ve stroji, kterému došlo palivo! To, že píšu tuhle hrůzostrašnou historku, znamená, že jsme nakonec na Kennedyho letiště přece jenom dosedli.
Další fáze, kterou si musíte na letišti v Americe projít, je kontrola naprosto, ale naprosto nekompromisního a nepříjemného celního úředníka. Aspoň tak mě poučovali dopředu chytřejší známí, kteří znají někoho, kdo zná někoho jiného, a ten už v Americe jednou byl. Z našeho letadla se vyhrnuly davy oněch arabských a černošských pasažérů, a já se konejšila: třeba se budou věnovat hlavně jim a tebe nechají na pokoji. Vzpomeň si na radu svých dětí, že se nemáš přiblble usmívat, jinak tě pošlou zpátky. Nahodíš ten obličej, který sis doma trénovala před zrcadlem, a který má znamenat, že si oukej, nevezeš herák, a hlavně tu nechceš nelegálně pobývat. Jestli si přežila let s teroristy, letadlu nedošlo palivo a neurval se při přistávání podvozek, takového úředníka přece musíš zmáknout levou zadní!
Ve frontě, které jsem začala říkat kudrnačka, v takové, co jsme v NY viděli ještě mockrát, jsme si vystáli slabé dvě hodinky na úředníka, a když jsme se utrmácení, podle našeho evropského těla byly tři hodiny ráno, konečně dostali na řadu, byla nám položena jedna otázka:
"Chalšky?"
Proboha, co znamenají chalšky? Nějaký dokument, nebo povolení??? Bezradně jsem pohlédla na svého muže. Co po nás ten člověk v uniformě chce? U toho jsem zapomněla na natrénovaný výraz. Přiblble jsme museli vypadat oba dva, a bez snažení. Ukázalo se, že úředník chtěl být jenom vtipný. Chalšky měly znamenat halušky, a to bylo to, co se naučil o české zemi. Že tam všichni jíme halušky. Proč ne, oddechla jsem si. Tomuhle bych odkývala, že sním denně půl krokodýla. Stejně nemůže vědět, kde ta naše titěrná zemička leží.
Kufry nám dovolil si vyzvednout, a představte si, dokonce byly i naše. To už jsem považovala za přespříliš štěstí. Teď už jen zbývá nasednout na domluvený taxík, kterého jsme měli v ceně, a dojet v klidu na roh třicáté a třetí.
Ono to v klidu nebylo, jak asi tušíte, ale o tom, stejně jako o manhattanských ulicích, až v další kapitole.
Dobrou noc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama