Rozhovor manželský

17. dubna 2015 v 20:56 | Maryška |  Nad čím přemýšlím
"Nechceš chytrý mobil?" zeptal se mě poněkolikáté můj muž, když zjistil, že na tom mém, pravda sedmiletém Samsungu, už ani nevidím, kdo mi volá. Zkouší na mě tu otázku zhruba pět let. Má za to, a výrobci mobilů též, že po dvou letech začne úplně každý telefon totálně pokulhávat za dobou, a tím pádem je nezbytné vyměnit ho za mladší model.

Sám má jakýsi poslední model Samsungu a sedí u té škatule od rána do večera.
"Na co by mi byl?" pokaždé odpovím.
"Abys viděla, kdo ti volá."
"To je přece jedno, ne? Stejně se představíme."
"Aby ses naučila s dotykovým. Za chvíli jiné telefony nebudou."
"Mám tablet, vzpomeň si, koupils mi ho předloni k narozeninám. A taky mám počítač. Když u něho chci sedět, tak sedím. Když chci jít do lesa, mobil ani hloupý, ani chytrý nepotřebuju. Když jím, tak jím, a nečučím u toho do mobilu. Když sedím v hospodě s přáteli, je to proto, abych se s nimi bavila, ne surfovala po netu jenom proto, že je tam wifi. V přítomné chvíli dělám právě ty věci, na které je přesně ten čas. Řekni mi jediný důvod, na co já potřebuju chytrý mobil."
"Třeba aby sis zjistila spoje na IDOSu, když zabloudíš."
"Ale já bloudím ráda! Bloudění je právě to vzrušující! Ocitnu se v nějaké nové situaci, a musím přijít na to, jak ji vyřeším."
"A co když jedeš do cizího města?"
"Prostě se zastavím a zeptám se nějakého dobrého člověka. To je taky docela příjemné a dobrodružné. A do velkého města si přece můžu půjčit tvou navigaci!"
"Jenže dneska už se hloupé telefony vůbec nevyrábějí."
"To mě na tom právě štve, když mě někdo nutí k něčemu, co nechci. Vlastně mi říká: nepoužívej svou hlavu! Šetři si ji! Kup si pořádný mobil, ten umí úplně všechno za tebe! Jenže když přestanu používat vlastní hlavu, jak můžu dopadnout? Už tak mě všechny ty technické vymoženosti odnaučují používat smysly a intuici, ještě když k tomu nebudu používat mozek, bude ze mě troska. Je tolik situací, na které žádná chytrá krabička nezná odpověď. A když ji zná, tak to není moje odpověď, ale její!"
Na to můj muž nemá odpověď, tak si jenom pro sebe zabrble, že pokrok nezastavím, a že nemůžu být pořád divná.
"Ano, jsem divná!" opáčím já, "ovšem jen pro ty, co chtějí být dobrovolně závislí. Ve vztazích mi stejně nepomůže, ani když budu gúglit od rána do večera!"
Naše manželsko- technicko - filosofická diskuse nakonec dopadla tak, jak jsem potřebovala. Muž vzal mého starého a nebohého stařečka, dinosaura, a odnesl ho do opravy. Závada byla nakonec malá. Pokazil se jakýsi pásek, který při vysunování telefonu zařídí, aby se display rozsvítil. Jeho výměna s prací drahého opraváře stála 300 korun. Kolik by stála oprava toho jeho? A pak že je můj mobil hloupý! Vždyť jenom jediný malý kousek plechu umí takové věci, jaké v životě nepochopím!
Jen se nade mě povyšuj, technokrate, já si počkám, ač se ti pokazí ten tvůj předražený miláček. Můj závěr je jasný: kdo říká o mém mobilu, že je hloupý, je pěkný sprosťák.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama