Píjár

9. dubna 2015 v 20:40 | Maryška |  Nad čím přemýšlím
V jednom časopise, který se myslím jmenoval Outdoor, jsem si přečetla vtipný článek o tom, jak ještě dnes žijí někteří horalé v Alpách. Napsal ho jakýsi novinář, který s pasáky ovcí absolvoval dlouhou cestu do hor. Psal v něm přibližně toto:


"…základem jejich oblečení jsou vlněné kalhoty, kožené boty, flanelové košile, vlněný svetr, a na něm - vymoženost civilizace- šusťáková bunda. Na ní ještě pláštěnka za deset Euro. V tom vedou pasáci ovce hluboko do hor, 3 000 metrů vysoko, aby se napásly, vykrmily, rozmnožily, a vrátily se zpátky na porážku. Goretex v životě neviděli. Mezi skutečnými horaly by PR manažeři vyhořeli jak papíroví čerti."
Rozesmála mě ona poslední věta. Když horal dokáže v takovém oblečení přežít v přírodě pár měsíců, nač jsou nám, ostatním, všechny ty drahé materiály? Vždyť my si chceme jen vyjít na půldenní vycházku a kvůli tomu utratíme haldy peněz!
V dětství jsem milovala indiánky. Obdivovala jsem se indiánům, s jakou jednoduchostí umějí žít v přírodě, a jaké mají mezi sebou průzračné vztahy. Dnes už vím, že právě proto měli průzračné vztahy, že dokonale souzněli s přírodou. Každé dítě, ještě než ho dospělí vycvičí, rovná se - zkazí, používá přirozenou intuici, která mu jasně říká, co je pro něj nejlepší. Pak přijde dospělý a řekne:
"..ne, ne, drahoušku, nejlepší je to pro tebe takhle, jak to dělám já, věř mi, vždyť jsem tvoje … maminka, učitel, farář… my dospělí přece všechno víme... tak to dělají všichni!"
A dítěti nezbude nic jiného, než přejmout tento dospělácký názor, že se má podobat VŠEM a dělat to tak jako oni, tedy ne podle svého cítění. A tady z něho my dospělí vytlučeme onu vlastní intuici. Když se budu řídit cizím názorem, můžu najít uspokojení? A když nejsem spokojená, tak… ?
Na tom je postavený celý marketing a reklama. Vyvolat ve všech pocit, že vlastně nejsme spokojení. Nutně si musíme koupit právě tohle, a obrovský příběh k tomu. Ten příběh nám říká, že žijeme špatně. A my to pak říkáme svým známým, vždyť jim musíme nějak vysvětlit, proč jsme vyvalili tolik peněz. Přece si nepřiznáme, že jsme peníze vyhodili za mistrnou práci PR manažerů a těch nejmazanějších pracovníků reklamy? A nakonec té cizí myšlence, kterou za nás vymyslel nějaký píjarda, uvěříme. Jsme přesvědčeni o tom, že bez bot značky Blivajsdas nemůžeme do hor jít! Bez nich bychom přeci zahynuli! Tak nás o tom reklama mistrně přesvědčila.
Zkuste tohle říct horalovi, tomu, co skutečně používá intuici a umí ještě žít v přírodě, co by ho ani na vteřinu nenapadlo, že je člověk pánem tvorstva. Navrhněte mu, aby vzal tisíc korun a šel si do obchodu koupit jedno podvlékací triko. Bude si jist, že jste se zbláznili. A to nemá ani ponětí o tom, že ho vyrobily malé indické děti, které za svou práci dostanou třeba jeden dolar za den. Prostě mu selské uvažování řekne, že je to kravina. A basta.
Člověka, který používá vlastní intuici a uvažování, nemáte šanci zmanipulovat. Proto vypněte televizi, vylezte před dům, abyste zjistili, jak je venku, pro jistotu se podívejte do kalendáře, oblečte se podle toho, a vyrazte do hor. Napoprvé se vám může stát, že se oblečete špatně, ale podruhé si dáte setsakra pozor, abyste tu samou chybu neudělali dvakrát. Jakmile se začnete spoléhat sami na sebe, zvolíte vždycky to nejlepší řešení. Je to otázka odvahy. Buďte sami sobě píjár!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Yima - Téma týdne | E-mail | Web | 12. dubna 2015 v 22:42 | Reagovat

Lidé jsou hodně zmanipulovaní reklamami. Já se odvažuji tvrdit, že ačkoli se na reklamy dívám hrozně ráda, nekupuji si podle nich nic. Jednou jsem se kvůli tomu pohádala i s kamarádem, jestli jsem ovlivněná reklamami, nebo nejsem.
Co se týče výletu do hor - posledně jsem šla v šatech a obyčejných teniskách (výšlap na Sněžku), mikina bunda, protože mi to prostě bylo pohodlný. :D

Tvůj článek zařazuji do výběru na http://tema-tydne.blog.cz :)

2 jesenickamarishka | Web | 18. dubna 2015 v 12:35 | Reagovat

[1]: těší mě, Yimo, že se ti má úvaha líbí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama