Znovu o Milánkovi

30. září 2014 v 15:05 | Maryška |  Výlety
Můj popis dalšího zájezdu s vrbenskými turisty nemůže začít jinak, než Milánkem, naším řidičem. Jak jsem již jednou konstatovala, Milánek je dvorním řidičem vrbenských turistů, a to jistě ne jenom pro své bravurní řidičské dovednosti, ale i pro smysl pro humor. Tím dokáže bavit nejen mě, ale i dalších 50 lidí různého věku, zaměstnání a vzdělání. Milan je zkrátka ve svém oboru těžko překonatelný.


Vyjeli jsme na Slovensko minulý týden, ve středu odpoledne. Frekventovaná cesta už do Ostravy, celá Rudná zacpaná, jedete krokem. A Milánek pořád dobrého rozmaru. Za Havířovem havárka, odkloněná doprava okolo celého Třince, zajížďka aspoň 20 kilometrů. A Milánek stále rozhazující vtipy. Jen k hranicím jsme jeli pět hodin. Po dvou hodinách jízdy si vzal mikrofon a ohlásil: "Tak já vás tu všecky vítám, na dnešním zájezdě, jménem náčelníka, já jsem teď jeho mluvčí, a doufám, že vám to všechno vyjde, no, a … třeba se ještě potkáme." Náčelník sedí vedle něho, nic neříká, protože ho zná, a já už se těším, jak půjdu s Milanem na pivo, hned jak přijedeme do Rožňavy.
Kdybych řídila autobus, vezla tolik lidí a doprava byla, jaká byla, začnu být tuze nevrlá. Do toho si představte, že turisti nejsou jen tak pasívní účastníci zájezdu, kteří sedí na zadku a cpou se řízkama. Přes svůj věk to nejsou žádné bábinky a dědoušci. Nikdo nespí, to teda ne! Minimálně první polovina autobusu, často i zadní polovina, dává bedlivý pozor na cestu. Ti, co mají řidičáky, i ti, co je nikdy neměli, nahlas komentují Milanovu jízdu a celkovou dopravní situaci. U toho pokládají Milanovi otázky na technický stav jeho autobusu, kdyby snad neměl něco v pořádku. Milan se nikdy neurazí a na vše jim v klidu odpoví. I na to, co nemá v pořádku. S jeho bohorovným klidem se nenaštvete, ani když vám oznámí, že musíte tlačit autobus.
Za Popradem jsme odbočili na Slovenský ráj. Cesta k němu je, podle mého, doslova krkolomná. Mám na mysli, kolik kilometrů jedete serpentýnami. Jak jsou drsné, jsem zaplaťpánbu neviděla, protože už byla tma. Jen jsem si v duchu opakovala, že Milanovi důvěřuju, a že zákruty bravurně zvládne. Se mnou dával pozor celý autobus a, patrně jako já, měli tak trochu strach, protože panovalo nezvyklé ticho. Nikdo si nechtěl dovolit ho rušit. Po tři čtvrtě hodině promluvila Maruška: "Teda Milo, kam ty nás to vezeš?!!"
Milánek nezaváhal: " To bych taky rád věděl. Kdybys to chtěla vidět, jsem zpocený až na prdeli."
Následovaly dvě vteřiny ticha, a pak se celý autobus rozesmál. Uvolnila jsem se taky. Nadávala jsem si, jak jsem jen mohla Milana podezírat, že by snad to ecce homo nezvládl.
Že je Milánek dobré povahy, svědčí další historka. Jak už jsme byli všichni veselí a povídaví, najednou autobus zastavil. Po cestě totiž skákal zajíček. A Milan na něho: "Tak utíkej, já tě nepřejedu, neboj!" Když krátce nato potkal dva neosvětlené chodce, zaklel: "Viděli jste ty dva šmejdy? Zavazíjou tady uprostřed noci, málem jsem je přejel!"
A jak je ochotný! Jednu chvíli vyvětral a do mikrofonu zahlásil: "Kdyby bylo někomu zima, ať mi řekne"… nechal uplynout tři vteřiny a dodal "Já mu pučím bundu."
Asi 50 kilometrů před Rožňavou znovu promluvil. "Vyhlašuju zkoušku bystrosti. Kdo mi řekne, co bude za hodinu?" Protože, jak jsem řekla, nikdo nespí, začnou se lidi předhánět- dojedeme do cíle, bude přestávka, dáme si slivovici atd. Milan je nechá a pak lakonicky prohlásí: "Chyba! Milda si dá pivo!" Na všech jsem viděla, jak moc mu to pivo přejí.
Do Rožňavy jsme dojeli po 22. hodině. Milan bravurně zajel do úzké branky ubytovny Obchodní akademie, až mu všichni radostně zatleskali. Po devítihodinové jízdě si to zasloužil. Já byla unavená jako pes. Jediné, na co jsem se těšila, nebylo pivo s Milanem, ale postel.
O krásách Rožňavy, Volovských vrchů, cigánských pohřbech a maďarštině budou mé příští články. Jen mi dejte trochu času, mí milí čtenáři, neboť ještě u toho musím chodit do práce, že ano, a spisovatelování mi (zatím) nevynáší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama