Kašperské Hory

22. července 2014 v 22:42 | Maryška |  Výlety
Donedávna jsem si myslela, že Kašperské Hory jsou hory. Až na Šumavě jsem zjistila, že je to obec.

A hezká obec. Pak mi došlo, že za rohem mám Zlaté Hory, a taky se tomu nepodivuju. Ze Zlatých Hor je náš řidič Milánek. Milánkovi může být tak kolem šedesáti. Jsem s ním teprve podruhé na zájezdu, poprvé to bylo vloni v Roháčích, a už tam mě okouzlila jeho bohorovnost. Celé Roháče jsem mu říkala Karle, než mi kdosi řekl, že je to Milan. Jemu to nijak nevadilo.
Milan zásadně odmítá sport. Tvrdí, že mu škodí, že už to párkrát zkoušel. Aby se čekáním na nás nenudil, vozí si s sebou dva kumpány a společně a poctivě na nás čekají, než se vrátíme, třeba osm hodin v nějaké knajpě. A když se vrátíme, ztrhaní, zpocení, zablácení, někdy mokří, přivítá nás s úsměvem a nepokrytě obdivuje, jak může takový druh lidí existovat. Zeptá se i na průběh a já na něm vidím, jak je šťastný, že na nás může jen čekat. Pak nás bez mrknutí oka nechá, ať mu nataháme bláto do toho jeho uklizeného autobusu, a po cestě přidá do mikrofonu nějakou tu originál hlášku, aby nás rozveselil. A samozřejmě nás upřímně polituje.
Ptala jsem se starších, jestli někdo viděl Milana vzteklého. Nikdo. Tato Šumava je jeho dvacátým osmým zájezdem s turisty, jak mi sám hrdě sdělil. Krásná symbióza.
Milánek nezahálí ani večer. Po celodenní jízdě ho ani nenapadne, že by měl jít spát. Poctivě jde s námi do hospody, vypráví tam báječné vtipy, a přitom nikomu nepokazí ten jeho. Sám ze sebe si udělá legraci, že se lámu v pase. To Karel, teda Milan, umí.
A jak je velkorysý! Večer jsme šli po kašperském náměstí a z kostela byla slyšet hudba. Milana to inspirovalo a velmi hlasitě a emotivně se rozezpíval. Hlas má jako zvon, to teda jo. Kašperské náměstí je dosti velké, a on neměl problém ho uzpívat. V tom k němu přistoupil mladý muž a velmi zdvořile ho požádal, aby přestal zpívat, protože to produkci v kostele dost ruší. Zorganizoval prý tento hudební festival a podařilo se mu domluvit Romana Dragouna (z Progressu 2, pozn. překl.), který momentálně hraje. Nabídl Milanovi, že by se mu rád revanšoval, a co že by za to chtěl? Milan neváhal a vystřelil: "Tři tisíce!" Mladý muž hrábl beze slova do kapsy, vytáhl peněženku a začal odpočítávat bankovky. Milan velkoryse prohlásil, že mu na jeho prachy kašle, zřejmě překvapen, že někdo tak stojí o to, aby odešel. Středem si to nakráčel pryč od kostela, ale jednu písničku, myslím "Zaspala nevěsta", přidal navrch. Až jsme odcházeli, všimla jsem si, že mladý muž měl na krku kolárek… Oddechla jsem si, že má Milan tak mírnou a nekonfliktní opici. Výborný nadhled projevil i pan farář. Druhý den opět potkal Milana na náměstí a sdělil mu, že na příští rok, na festival duchovní hudby, by rád pozval i jeho. Milan, už střízlivý, přitakal, že to není špatný nápad.
A ještě se musím Milana jednou zastat. Kromě toho, že nás, účastníky zájezdu, nezanedbává společensky, a maximálně se nám po večerech věnuje, ještě výborně řídí. Všichni staří přiznali, že je ani jednou nevyboural. Pravda, někdy se jeho autobusek pokazí, jako třeba tentokrát. Už když vyjeli z Vrbna, chytli šroub do pneumatiky (co je prý defekt) a už z Karlovic se vraceli zpátky do Vrbna do pneuservisu. Tam se pneumatika rychle zalepila a jelo se. Nebo předcházející den jsme Milánka museli čekat tři hodiny v Prášilech, neboť mu klekla baterka. To, že jsme se mezitím stihli zmazat, to Milánkovi vůbec nevadilo. S kouzelným úsměvem nám popsal, jak celá anabáze s baterkou probíhala. Po příjezdu naši hladinu briskně dohnal, aby se dostal na stejnou úroveň. Milana totiž nic nezaskočí. Už se těším, jak s ním na podzim pojedeme na Slovensko. Milan se mi svěřil, že se těší taky.

Díky popisu této výjimečné osobnosti jsem se nedostala k samotným Kašperským Horám. Jsou moc pěkné, a vyprávění o nich budu muset zvládnout v příštím pokračování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pakuna | 24. července 2014 v 21:30 | Reagovat

Prima.

2 jesenickamarishka | 25. července 2014 v 21:41 | Reagovat

díky Pakuno, nemusíš být tak stručný[1]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama