Proč jet zrovna do Jeseníků

23. června 2014 v 20:50 | Maryška |  Něco navíc...
Dá se jet ledaskde, dnes, v době EU a válečných konfliktů. Stačí si jen vybrat. Chci dobrodružství? Adrenalin? Klid? Velká města, malá města? Jeden návrh bych měla. Kdo chce spojit něžnost sudetské violky a zároveň drsnost panenské přírody, tomu nabídnu Jeseníky. Ano, je to ode mě zaujatost, když jsem se tu narodila, přiznávám.

Za celý svůj dlouhý život jsem nebydlela nikde jinde. Právě proto můžu srovnat, jak se tady žilo a jak se žije teď. Když se dnes projdu Karlovem, Malou Morávkou, Ludvíkovem, ale i z druhé strany- Kouty nad Desnou, Jeseníkem- nemohu než konstatovat: vkusně spravená města, moderní, upravené sjezdovky, každý, byť sebemenší penziónek, se o hosta pere, předhání, co lepšího by nabídl, kuchyně se pyšní regionálními potravinami, nikdo už si nedovolí vás odbýt. Všechna, byť jen trošku zajímavá místa, mají své popisky, svůj příběh, webovské stránky. Vybere si každý: náročný klient i turista. Turista snad ze všech nejvíc. Perfektně značené všechny trasy, na nich útulné hospůdky, nezabloudí nikdo.
Kdo ještě nebyl v Karlově Studánce, ať se chytne za nos! I Američani vyhlásili do světa, jak je to atraktivní místo pro každého turistu, na mysli měli zřejmě toho svého, amerického. Nebyla by to nádhera, kdyby těch mnoho miliónů Američanů přijelo do Karlovy Studánky? Nevím ale, jak by se tam vlezli, taky si neumím představit ty fronty u cukrárny. No, dnes už jsou tam cukrárny tři, tak to by se trochu rozdělilo. Na masáže a bahno by se mohli objednat třeba až za rok, někteří za dva. O to větší jistota, že by znovu přijeli. V údolí Bílé Opavy by se nastavěly reflektory a chodilo by se i v noci. Aby se na všechny dostalo. Samozřejmě by přijeli i vozíčkáři, a pro ně by se vybudovala bezbariérová Bílá Opava. Stromů se tam všude po zemi válí dost, bylo by z čeho stavět.
Až to teda vypukne, tak bude, možná na Hvězdě, nutné postavit letiště. Američan sem autobusem nepřijede. Anebo ho ekonomičtí tygři z Prahy vybudují na Vysoké holi. Tam totiž mělo být za Hitlera, už už se Luftwafe chystala, ale pak se jim nějak nepodařilo vyhrát válku. My dneska neválčíme, tak by to mohlo vyjít. Ani si neumím představit, jak by musely Jeseníky začít prosperovat! Na každém rohu McDonalds, pouliční prodejci nanuků a párků v rohlíku by v američtině vyřvávali ty svoje průpovídky, regionální potraviny by se staly přežitkem. Každý večer by na Pradědu hřměla diskotéka, s vyhlášenými dýdžeji, a do toho, jak jinak - laserová šou! Paprsky by vycházely rovnou z věže! To by byla nádhera! Ptáci, kteří by chtěli v noci spát, by se museli odstěhovat třeba do Malé Morávky. Tam by se pro ně mohly postavit obrovské voliéry- a byla by další atrakce. Nezaměstnanost v okrese Bruntál by neexistovala, úřad práce by byl zrušen a úřednice by si udělaly letecké, nebo hotelové kurzy, protože by byla potřeba každá ruka.
Až Studánku objeví Rusi… nebo Číňani, nebo nedajbože Japonci… pak už nebude zbytí. Budeme muset postavit mrakodrapy. Turisti už nebudou nuceni, jako otroci, chodit po horách- proč taky? Vyjedou výtahem do nejvyššího, stotřetího patra, a vyfotí si těmi nejdokonalejšími aparáty Praděd z vrchu. A dole se to v kongresové hale promítne, pro ty, co nestihli jít ven.
Z Karlovy Studánky se stanou konečně Karlovy Vary, ovšem v americkém provedení, i nějaký festival tu zařídíme, nejlépe světového formátu. Já konečně nebudu psát jen na Blog a začnu psát filmové scénáře. Všimnou si mě světoznámí režiséři a začnu aspirovat na Oskara. Takové Jeseníky by se mi líbily!!!
Joj, hned zítra zajdu na CHKO. Musím je upozornit, že se k nám všichni chystají. Měli by se co nejdříve rozpustit všichni ti ochránci přírody a Zelení, protože jejich názor za chvíli nebude nikoho zajímat. A přitom se budeme mít tak dobře! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kalamiterka | E-mail | Web | 24. června 2014 v 12:07 | Reagovat

Nene :-(( Ať jedou do Legolandu :-((

2 pavla | 24. června 2014 v 12:10 | Reagovat

Žasnu. Celý život prožít jen v Jeseníkách a přitom toho tolik o Američanech vědět. S tím se musí člověk narodit, nejlépe zase v Jeseníkách.

3 Bob | 24. června 2014 v 12:15 | Reagovat

Dear Jesenickamarishka. Thank you for very pertinent description of Americans. If you allow, my advice would be to keep your Jeseniky off from the Yankees. PS And vice versa.

4 čtenář | 24. června 2014 v 14:14 | Reagovat

Páááni, to jsem se ale nechala unést...kýč je, když se dojímáme nad tím, jak nás to dojalo. Kýč tedy není to či ono, ale jistá naše schopnost. A být kýčovité znamená v nás tuto schopnost aktivovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama