O lásce mateřské

6. května 2014 v 17:41 | Maryška |  Pocty
Měla jsem kdysi v práci kamarádku Helu. Teda ona ještě žije, ale naše cesty se už rozdělily. Když jsem ji poznala, bylo mi 26 let a byla jsem bezdětná. Jí bylo asi o sedm víc, a měla dva pubertální kluky.

Byla o hodně moudřejší než já, což se projevovalo v jejím báječném humoru. Neznám mnoho žen, které mají takový smysl pro humor. Vždyť která žena si umí udělat legraci sama ze sebe? Dnes to vím: málokterá.
Hela se k nám přivdala z Ostravy. Místo šestset říkala šeset. Ty ostravské krátkozobákové tvary mi tak trochu trhaly uši, ale v jejím podání mi nakonec přišly srandovní. Ke svému muži měla úžasný nadhled. Jednou jí koupil k výročí svatby zlatý prstýnek. Ji to dost překvapilo, a tehdy uměla být nejvtipnější. Řekla mu: "Byl si dost hodný, abys mi mohl koupit tak drahý prstýnek?" Mně to přišlo geniální, jí zřejmě taky, tak jsme se smály, až jsme se za břicha popadaly.
Hela měla zahrádku. To byla další věc, která mi k ní nešla. Taková přízemnost! Vždycky říkala: "Nejlepší relax je ponořit ruce do hlíny. Já ti zalezu do zahrady, a než se otočím, je noc a musím domů. Najednou na všechny a na všechno zapomenu. To ti je tak báječné.."
Já jsem se nad tím podivovala, že takhle to nikdy nebudu mít. Rýpat se v hlíně? Jako nějaký pračlověk! A ta špína za nehtama, fuj! Snažila jsem se jí slušně vysvětlit, že každý člověk to má jinak. Hela jen moudře kývala hlavou a říkala: "Však uvidíš.."
Když houkala sanitka, vytrhla se z práce, kdyby jí nevímjak hořel termín. Do očí jí vstoupil takový divný výraz a řekla: "Doufám, že se klukům nic nestalo.." Měla jsem potřebu ji napomínat, aby neplašila. "Proč by se mělo něco stát zrovna tvým klukům? Víš, co je dneska infarktů?"
Na to jen potichu odpověděla: "Až budeš mít svoje, tak uvidíš!"
A to byla jediná situace, kdy jsem Helu viděla vyplašenou. Jinak jsme se pořád smály, místo toho, aby ona počítala mzdy, a já účto.
Často o klucích mluvila. Já, jako asi každá bezdětná, jsem si myslela, že inteligentní žena se snad dokáže bavit ještě o spoustě jiných věcí, ne jen o dětech. Ne, že by Hela neměla přehled, nebo vlastní názor. To rozhodně ne! Jinak by neuměla vymyslet tak parádní vtipy. A právě proto, že byla inteligentní a vtipnější než jiné ženy, mi bylo divné, proč o těch holomcích pořád mluví. Připadlo mi, že tím svou hodnotu snižuje. Rozešly jsme se tím, že já jsem šla na mateřskou, a do této firmy se už nevrátila.
Jak začaly děti růst, nabyla jsem nezvratného přesvědčení, že v paneláku bych z nich vychovala totální invalidy. Proto jsem svému muži oznámila, že v paneláku již dál žít nemůžeme, neboť já bych se udusila, a z dětí by vyrostly polotovary. Pořídili jsme si dům se zahradou. Nevím, jak to ta zahrada se mnou provedla, ale já, která jsem hlásala odpor k půdě, jsem začala okamžitě pěstovat milióny surovin- samozřejmě na zkoušku. Taková výzva. Když už tady ty záhony a jahody a skleník jsou... Kupodivu mi první rok všechno vzešlo. A tak začala má nová, mičurinská etapa. Neuvěříte, jak se mi uleví, když ponořím ruce do hlíny! Najednou je tma a já musím, ač nerada, domů.
Děti rostly, začaly navštěvovat školní zařízení, a pak to přijde. Párkrát se stalo, že mi někdo zavolal, že mé dítě odvezla rychlá, protože omdlelo, mělo úraz ... Když dnes uslyším sanitku, sevře se mi srdce, a já si řeknu: "Jen aby to nebyli naši.."
V práci jsem se přistihla, jak před jakousi svobodnou a bezdětnou kolegyní vyprávím historku o svém dítěti, která mi připadala zaručeně zábavná. Mírné znechucení ve tváři, avšak slušný tón v jejím hlase jsem bezpečně zaregistrovala.
Když jsem Helu asi za deset let potkala, řekla jsem jí to. Hela se smála, až se za břicho popadala. Pak se zeptala: "A co zlatý prstýnek, už ti muž koupil?"
Na Helu prostě nemám. Až časem jsem se dozvěděla, že jí v hodně mladém věku jedno dítě umřelo, že její první muž byl alkoholik, a že měla dosti krušné dětství. S mým se teda rozhodně srovnat nedalo. Z toho vyplývá, že na Helin humor nikdy nebudu mít. Ale mé ješitnosti to vůbec nevadí. Už se těším, až ji za deset let zase potkám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama